TEDx | Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu

TEDxBursa’da Sema Gür, bisiklete binmeyi geç öğrenmesini,Süslü Kadınlar Bisiklet Turunu ve hayatına bisikletin girmesiyle nelerin değiştiğini anlattı.

Sema Gür: “Konuşsam ne soylerim ki?

22 yıllık tarih öğretmeniyim. Yıllar önce okulumdaki yabancı öğretmenlerin derslerinde “Ted Talks” izlettiğini duymuştum öğrencilerimden. Ne olduğunu hiç duymamıştım. Farkındalık yaratan insanların 20 dakikalık  konuşmaları olduğunu öğrenmiştim. Merak edip izlemeye başlamıştım ve derslerimde konularımla ilgili farkındalık yaratan konuşmaları ben de izletmeye başlamıştım. Derslerimde izletirken “Acaba ben de burada konuşabilir miyim? Konuşsam ne söylerim ki?…” demiştim yıllar önce. 

Süslü Kadınlar’ın Hikayesi TEDx’de

Sonra bir gün Ramiz Ceyhan aradı, Bursa Tedx ‘in organizatörü olduğunu söyledi. İnanmadım önce. Şaka yapıldığını düşündüm ama çok ciddiydi. Hayatımın en heyecanlı teklifini yaptı. Tedx Bursa‘da konuşmacı olmamı istedi. Sahneye çıkana kadar inanamadığım bir rüyaydı. Muhteşem bir konuşma deneyimiydi. Ben muhteşem miydim? Tabii ki hayır, “beklediğim performans bu değildi” dedim kendi kendime… Sahneye bisikletle çıkarken “kesin devrileceğim seyircilerin üzerine” dedim, devrilmedim ama heyecandan bayılabilirdim. O heyecanım avantaja  dönüşmüş sanırım. İzleyenler heyecanımın onlara geçtiğini söylediler geri döndüklerinde. Babamdan bahsederken ağlamak üzere olduğum sesime yansımış ve ağlayanlar olmuş. Bisiklete tekrar başlamaya karar verenler olmuş. Hayatını gözden geçirmeye karar verenler olmuş…
Heyecanlı Tedx konuşmamda hayatını değiştirmeye karar vermiş bir kadın vardı…İyi ki…

Velo-City Konferansında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Vardı

Global Bisiklet Zirvesi, Velo-City Konferansı bu yıl Hollanda’nın Nijmegen kentinde 13-16 Haziran tarihleri arasında yapıldı.

Konferansa katılan 40 ülkeden 260 konuşmacı arasında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu anlatmak üzere Pınar Pinzuti de vardı.

15 Haziran Perşembe günü Cycling and Gender başlıklı oturumda Türkiye’deki kadın bisiklet hareketini, Sema Gür’ün bu etkiliği nasıl başlattığını, senede bir kez yapılan turun amaçlarını ve yılın geri kalan kısmında neler olup bittiğini anlattı.

Sunum İngilizce, ancak ekranın altındaki “cc” ye tıklayarak Türkçe altyazılarla izleyebilirsiniz.

Bu yıl 5. kez yapılacak olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 24 Eylül Pazar günü gerçekleşecek. Takvimlerinize not alın. Lütfen duyurları Facebook sayfamızdan takip edin.