Manifesto

Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için Otomobilsiz Kentler Gününde her yıl BİSİKLETLİ KADINLAR yollarda olacak.

Tura Katılım Koşulları:
1- Kadın olmak
2- Süslü olmak
3- Bisiklete sahip olmak
4- En fazla 10 km hızla ilerlemek
5- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak

Peki, nedir bu turun hikayesi?

2013 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

sc3bcslc3bc-kadc4b1nlar-bisiklet-turu-bbcde.jpg

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak bir çok kadına ulaştırıldı ; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek Konak meydanında toplandı ve Alsancak’a pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptılar.

2014 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı.

2015 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Sema Gür ve Pınar Pinzuti,  2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak gönüllü kadınların katkıları ile organize ettiler. 3. kez yapılan tur yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı. İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir, Marmaris, Bodrum.

2016 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

suslu2016eventcover

25 Eylül 2016 ‘da 28 şehirde belediyelerinden uygun bisiklet politikaları hazırlayıp uygulamaya geçmesini isteyen binlerce kadın meydanları doldurdular.

2017 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

suslu kadinlar bisiklet turu

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl 24 Eylül 2017 Pazar günü eş zamanlı olarak 50 şehirde yapıldı. Ankara, Adana, Alaçatı, Antakya, Antalya, Artvin, Adapazarı/Sakarya, Akçay(Edremit), Bursa, Balıkesir, Bandırma, Bodrum, Biga, Burdur, Çanakkale, Çorum, Dalaman, Düzce, Didim, Edirne, Elazığ, Erdek, Eskişehir, Fethiye, Giresun, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kadirli, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Keşan, Konya, Kdz.Ereğli, Lefkoşa, Lüleburgaz, Manisa, Mersin, Marmaris, Muğla, Ödemiş, Ortaca-Köyceğiz, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Urla.

2018 Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

skbt 2018 facebook kapak

23 Eylül 2018’de yaklaşık 70 şehirde yapılacak etkinliklerin detayları için buraya tıklayabilirsiniz. Tur ile ilgili haberleri facebook topluluk sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Türkiye’nin en eğlenceli etkinliğidir, ancak aynı zamanda bir farkındalık eylemidir.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Basın Açıklaması için tıklayın

Özgür ve Bağımsız Kadınlar

Sema Gür ve Pınar Pinzuti

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s