Katılımcı Yorumları

2013 yılında ilk kez İzmir’de yapılan ve ardından tüm Türkiye’de onlarca şehirde eş zamanlı olarak gönüllü kadınlar tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hakkında yorumlarınızı sayfamıza ekleyebilirsiniz.

Katılımcı Yorumları” üzerine 13 yorum

 1. 30 yaşındayım, iki çocuk annesiyim. Ben çocukken sahip olamadığım herşeyi elimden geldiğince çocuklarıma sağlamaya çalışıyorum. Bunların içinde en önemlisi medeniyeti simgeleyen bisiklet.
  Kızıma karne hediyesi olarak bir bisiklet aldım ve o okula gidince bisikletini kaçırmaya başladım. İş yerime bisikletle gidip gelmeye başladım. Bir devlet hastanesinde temizlik işçisi olarak çalışıyorum. İlk zamanlar arkadaşlarım çok şaşırdı, kimi destek verdi kimi kaç yaşına gelmişsin ne bisikleti diyip tepki gösterdi, ben onlara şunu dedim “bisiklet benim özgürlüğüm ben ona binince kendimi çocuklar kadar mutlu, kuşlar kadar özgür hissediyorum”.

  Geçen yıl şehrimizde Balıkesir Süslü Kadınlar Bisiklet Turu duzenlendi. Ben tesadüf internette okudum ve etkinliğe iki saat kala ve direk eşime telefon edip “ben o tura katılıyorum şehrimiz ne kadar küçük olursa olsun kadınlarında bisiklet bindiğini görmeleri gerek ne kadar çok kadın o kadar çok destek” dedim ve soluğu etkiliğin düzenlendiği yerde aldım.
  Benim için bu yaşıma kadarki en mutluluk verici anlardan biriydi diyebilirim bu turu hazırlayanlara ve biz kadınların da var olduğunu hatırlatanlara sonsuz teşekkürler.
  Hanife Dündar

  Liked by 1 kişi

 2. “Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem birbirimizi “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı.
  Sema Gür

  Liked by 1 kişi

 3. Ailem küçük bir şehirde olduğumuz için endişelenip “elalem ne der !”dedi .
  Kısa ve net!
  O ne der ? Bu ne der ? diyerek değil. “Canım öyle istedi diyerek yaşayın, mutluluğu ertelemeyin”, çok zorlarlarsa delirdi dersiniz dedim ve kendime bir iyilik yaptım.
  Sizde kendinize bir iyilik yapın bisiklet alın ve ardınıza bakmadan uzaklaşın
  Burcu TULGAR

  Liked by 1 kişi

 4. Birgün bir haber okudum “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” bir etkinlik düzenlemişler , süslenip,bisiklet binip,mis gibi parfüm kokularını yayacaklar, mazot kokan yollara farkındalık yaratacaklar,diye..

  Hemen bisiklet buldum ve onu süsledim. Harika birgündü, gezdik İzmir’imin
  caddelerinde, benim gibi süslenmiş birçok İzmir sevdalısı,Atatürk sevdalısı aydın Türk kadını ,bisiklet sevdalısı ile.

  O gün bugündür bisiklet biniyorum. Üstelik güzel bir bisiklet aldım , tam da gönlümce. Sağol Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, artık ben de bir bisiklet tutkunuyum, iyki sizler varsınız,seviyorum sizleri tüm kalbimle…

  Aylin Azer Barış

  Beğen

 5. Bir yetişkin ve kariyer sahibi olarak bisiklet kullanmanın uygun görülmeyeceği fikriyle bisikletten uzak duruyordum taaa ki süslü kadınlar bisiklet turunu farkedip takip edene kadar! iyiki varsınız, sizden aldığım ilhamla artık Aydın’da kızımla beraber bisiklete biniyoruz. Çoook özlemişim bisikletli hayatı. Hiç de yaşı yokmuş bunun. Etrafta görenler tanımayanlar bile el sallayıp selam veriyorlar kesinle güzel tepkiler alıyorum. Kızımla geçirdiğim güzel vakitlerde payınız muhakkak var. sevgiler
  Gurbet Tekin Neziroğlu

  Beğen

 6. 2013 yılından beri İstanbul’daki süslü kadınlar bisiklet turununun “kolaylaştırıcısı” olarak gönüllü oluyorum. Turu her sene katıldığım onlarca bisiklet turundan çok daha fazla önemsiyorum. Süslü Kadınlar bisiklet turunun bir sahibi yok, bu turu binlerce kadın birlikte gerçekleştiriyoruz. Özgürlük ve mutluluk hep birlikte gülümsediğimizde çok daha anlamlı hale geliyor. Bu tur sadece bir bisiklet turu değil, istenilen ve özlenilen bir yaşam biçiminin haykırışı. Bu tur sokağa bisikletleri ile çıkmaya endişe eden kadınlara ” birlikte yapabiliriz” çağrısı.
  Katılın, paylaşın, çoğalalım

  Liked by 1 kişi

 7. Bisiklet,bir yorumcunun yazdigi gibi,medeniyetin simgelerindendir.Cocuklugumdan beri bisiklete binerim.Simdi susluler olarak daha da cogaldik.Pedallarken ruzgarin suratina vurmasi kadar guzel ne var?Turu duzenleyenlere,katilacak olanlara cok sevgiler.

  Liked by 1 kişi

 8. SKBT 2016 da Bursa’da katıldım sosyal medyadan duydum ve çok eğlenceli olabileceğini düşünerek gittim.Daha sonra sosyal medyadan bu platformu takip etmeye başladım ve asıl amacın kadınların bir duruş sergilemeye; bizde varız, özgürüz,güçlüyüz, daha çok bisiklet kullanımı çevre ve doğaya duyarlılık vb.bircok mesaj verilmeye çalışıldığını farkettim.Bu sadece süslenip kadının sokağa çıkması olayı değildir; bu platformu; çıkarsız, herhangi bir siyasi amaca hizmet etmediği ancak birçok sosyal, insancıl ve evrensel mesajlar verdigi için destekliyor ve takip ediyorum. Ayrıca o gün çok eğlendiğimi de söylemeliyim😊

  Liked by 1 kişi

 9. 80 li yıllardı. Erkek çocuklara karne hediyesi olarak alınan bisiklet kız çocukları için alınmazdı. Erkek kardeşimin bisikletine binerdim o yıllarda. Kimbilir topumun bu yanlış tutumu yüzünden midir, bisiklete binmeyi sürdürmedim.
  İşte bu muhteşem etkinlik sayesinde 35 yıl aradan sonra yeniden bisiklete binerek özgür ruhumu daha da perçinledim.
  Ne hissettiğimi anlatmam biraz zor. Yaşamak lazım.
  Kadın sokaktaysa o toplum özgürdür mesajı veren, aynı zamanda çevreci bir etkinlik. Eğlence cabası.
  Bu yılda süslenip püslenip pedal cevirmenin heyecanını yaşamayı bekliyorum. Herkese öneriyorum.

  Liked by 1 kişi

 10. 1974 Doğumlu; İzmir’ li ama 2005’den beri Çanakkale’de yaşayan bir anne, tasarımcı ve İngilizce Öğretmeniyim. 7 Yaşımdan beri bisiklete biniyorum. Evlenip Çanakkale’ye taşınınca şehrin büyüsü ve İzmir’e göre daha küçük bir şehir olduğunu fark edince hemen eşimle birlikte birer bisiklet aldık. Sadece hamileliğim süresince hasret kaldığım bisikletime oğlum biraz büyüdüğünde çocuk koltuğu takarak devam ettim. Oğlum şu an 8 buçuk yaşında ama hala arkamda bisiklet koltuğunda ve ben onu okula, sinemaya, çarşıya, pazara her yere götürmekten büyük keyif alıyorum. Çanakkale’ye alışmam ilk bir kaç yıl çok zor oldu ama bisikletim ve Sema hanımın söylediği gibi “süslü kadın; kalıpların dışında kendi istediği gibi yaşayan kadındır” düşüncesi beni bu şehirde yaşamaktan çok keyif almama sebep oldu. 2005 yılından beri bisiklete binmem çok dikkat çekti ve eleştiri aldı, ancak hep birilerinin de bu güzel şehirde bisiklete binmesine sebep olacağımı hissettirdi. Yakın dostlarımın bisiklet almasına, birlikte alışverişe, gezmeye, spora gitmemize sebep oldum çok az da olsa. Ve geçen yıl kısa bir süre için Marmaris’de yaşadım. Tam da o sırada Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ile tanıştım. oğlum bu sefer kendi bisikletiyle tura katıldı.8 buçuk kilometre etrafımıza gülücükler saçıp, zillerimizi çalarak bisiklete bindik. Rüya gibiydi, oğlum ile birlikte bir çok farklı ülkeden kadının da katıldığı o rengarenk ve muhteşem güzel enerjiler yayan bir grubun içinde olmaktan çok gurur duyduk. Çanakkale’ye döndüğümüzde herkese anlattığımız en güzel anımız bu oldu. Ve bir kaç ay önce etkinliğin yaklaştığını ve Çanakkale’de olmadığını fark ettim. Hemen mail atıp önce Pınar hanımla, sonra da Sema hanımcığımla tanıştım ve SKTB Çanakkale sorumlusu oldum.

  Aslında hayatımın son bir yılı çok büyük çıkış ve inişlerle dolu, hayata bağlılığımı sorguladığım, sağlığımı ve yaşam sevincimi kaybetme noktasına geldiğim olaylarla dolup taşmış, bir yerlerden başlamak için ışık aradığım noktaya gelmişti. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu benim hayat ışığımı tekrar bulduğum an oldu şükürler olsun ki…

  Şimdi tanıdığım tüm dostlarıma tek tek ulaşıp, varlığından hiç haberim olmayan Çanakkaleli Bisiklet gruplarına katılıp hatta ve hatta bisikletle giderken yolda karşılaştığım her hanımefendiyle tanışıp Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na davet ediyorum. Sema hanım gibi İzmir’li olmaktan ve bisikletimle yaşadığım bu eşsiz özgürlüğü herkesle paylaşabileceğim bir etkinliğin sorumlusu olmaktan gurur duyuyorum.

  Sema ve Pınar hanım başta olmak üzere SKTB’nin bütün üyelerine çok teşekkür ederim. Herkesi tüm kalbimle kucaklıyorum…

  Liked by 1 kişi

 11. Merhaba, lütfen yıllar önce bir hevesle aldığınız bisikletleri Kömürlükten çıkarın. Hep bunu duyuyorum ve neler kaybettiklerinin farkında değiller. Yaya olarak birazcok yürüyünce hele de hava sıcaksa hemen yorulup bunalıyoruz. Ancak bir bisikletin üstündeyseniz durum farklı. Nedir o fark? Bisikletin üstündeyseniz belli bir hızdasınız demektir ve rüzgar size eşlik eder, sizi önüne katar, o rüzgarı yanaklarınızda yüzünde hisseder, kuşlar gibi uçtuğunuzu ve özgürleştiğinizi hissedersiniz, etrafınızda ağaçlar size sanki selam verir doğayla bütünleşirsiniz. Ben bu duygularla bisiklete bindikten sonra tanıştım. Çocukluk hayalim olmasına rağmen emekli olunca 47 yaşında yaşadım bunları. Daha evvel televizyonda süslemiş bayanların topluca bisiklet sürdüğünü görünce emeklilikteki ilk hedefim o bayanların arasına katılabilmek için bisiklet öğrenmeyi çok istedim, BİSİKLET AKADEMİSİ nden ders aldım. Teşekkürler Sema hanım

  Liked by 1 kişi

 12. Tesadüfen bir yerde okudum,İstanbul Kadıköy’dekine katılma şansım oldu; rüya gibi geçti.Umarım bütün il,ilçe hatta dünyanın her yerinde Süslü kadınlar bisiklet turu her yıl yapılır.

  Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s