Bursa Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2018

Ben Sümeyra, 26 yaşındayım ve bu yıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu Bursa’da 3. kez gerçekleştirdik. Bisiklet yaşamımın bir çok alanında yer almakta. Benim için bisiklet hem bir ulaşım aracı hem de bir spor aracı. Aynı zamanda sesimi ve sesimizi duyurmakta büyük bir yol arkadaşım oldu.

Bursa’da artan bisiklet kullanımı ile hem kadınlar hem de bisikletliler daha görünür olmaya başladı. 23 Eylül pazar günü  FSM Bulvarı Müzik Parkı’nda 250’den fazla kadın süslü bisikletleriyle buluştu. Her sene olduğu gibi bu senede çok renkli görüntüler vardı. Özellikle bu yıl çocukların önderliğinde ilerlemek geçen senelere göre turu daha renkli kıldı.
Her yıl aldığımız Emniyet desteğini bu sene maalesef istediğimiz gibi alamadık.Açıklama olarak yoğun araç trafiğinin olmasından kaynaklıydı. Tur öncesi emniyete sesimizi duyurmak için pek çok kişiyle görüştük ancak istediğimiz desteği tur günü üzülerek alamadık. Bu sebeple turumuz kısa sürdü ancak tura katılan kadınların birbirlerine olan desteği ve gülen yüzü keyfimizi yerine getirdi. Özellikle tur sonu parkta müzik eşliğinde birlikte dans edip, şarkılar söylemek pazar günümüzü daha da güzelleştirdi.
Bursa’da bisiklet kullanımının artması maalesef trafik kazalarını da artırıyor. Yıl içerisinde maalesef bir bisikletli arkadaşımız hayatını kaybetti ve 2 bisikletli arkadaşımız ciddi kaza geçirdi. Trafik kazaların azalması için motorlu araçların ve bisiklet sürücülerin bilinçlenmesi için uğraşıyoruz. Ancak trafik kazalarını önlemek için bisiklet haklarını kısıtlama ya da bisiklet turlarını önlemek çözüm olmayacak. Bu yüzden Bursa için Süslü Kadınlar Bisiklet Turu çok önemli bir amaç taşıyor.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ile toplumumuzdaki farkındalığı daha çok artırmak ve kadın bisikletlilerin dayanışmasını daha da güçlendirmek için uğraşlarımızı daha da artırmamız gerektiğinin farkındayız. Umarım her sene geçtiğimiz seneler gibi renkli ve bol gülücükle geçer.
Sümeyra Altan

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s