avrupa-hareketlilik-haftasi

Avrupa Hareketlilik Haftası – 2018

16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ülkemizde bu yıl 18 şehirde etkinlikler düzenleniyor. Adana, Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul, Edirne ve diğer şehirlerimizde yapılan etkinlikleri websitesinde bulabilirsiniz. Bu girişime destek vermek ve katılmak belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya, bireyleri arabaya alternatif ulaşım yöntemlerini kullanmaya teşvik eder.

2018 yılı Hareketlilik Haftası teması “Çeşitlendir ve Devam Et!” olarak belirlenmiştir.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Hafta Etkinlikleri (Konferans, açık hava film gösterimi, panel ve diğer projeler), Kalıcı Önlemler ( Vatandaşların sürdürülebilir ulaşım seçimleri yapmasına katkıda bulunmak amacıyla şehirde gerçekleştirilecek, kalıcı önlem/değişiklikler) ve Arabasız Gün (Car-Free Day) kategorileri altında etkinlikler düzenlenmektedir.

Belediyelerin başvurarak etkinliklerini kayıt  altına aldıkları programı bu linkten inceleyebilirsiniz. Bireylerin, derneklerin ve şirketlerin düzenledikleri etkinlikleri ise Mobility Action listesinde bulabilirsiniz. 16 Eylül 22 Eylül arasında yer alan bu etkinliklere bireysel olarak ve grup halinde katılabilirsiniz.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, mobility action listesinde yer alıyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ilk kez 22 Eylül 2013 tarihinde İzmir’de yapıldı. Sema Gür, 22 Eylül tarihini rastgele seçmemişti. Bu tarih ülkemizde çok fazla tanınmayan Avrupa Hareketlilik Haftası (European Mobility Week) ‘nın son günü ve aynı zamanda Dünya Otomobilsiz Kentler Günü (World Car free Day) ‘dür.  Her ikisi de otomobille yapılan pasif ulaşım yerine  aktif ulaşımı tanıtmaya ve yaygınlaşmaya çalışan etkinliklerdir. Biz bisikletli kadınlar, bu iki etkinliğin de ülkemizde anlaşılması ve tanıtılması için bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. En azından her yıl onlarca şehirde Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan binlerce kadın, otomobilsiz bir ulaşım şeklinin var olduğunu, kentlerdeki yaşam kalitesinin artmasının önemli çözümlerinden birisinin sürdürülebilir ulaşım şekillerinin yaygınlaşması olduğunu biliyor ve destekliyorlar.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s