kdz eregli suslu kadinlar bisiklet turu

Gönüllülerimiz ve Destekçilerimiz

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında Sema Gür’ün “hadi kızlar süslenip püslenip bisiklet turu yapalım” demesi ile doğan ve ardından tüm Türkiye’ye yayılan yılda sadece bir kez yapılan bir farkındalık etkinliğidir. Odağı bisikletli ulaşım ve kadındır.

Gönüllü Kadınlar

Bu yıl 23 Eylül’de 70 şehirde eş zamanlı olarak yapılacak etkinliğin mimarları gönüllü kadınlardır. İşlerinden, ailelerinden “çaldıkları” zamanlarda bisiklet turu için rota planlıyor, emniyet, valilik, belediye üçgeninde evrak peşinde koşuyor, bir yandan sabırla tek tek katılımcıların sorularına (tur nerede, benim bisikletim yok, çocuğumla katılabilir miyim vb) cevap yetiştiriyor bir yandan da sakin sakin bin bir türlü farklı kanaldan aklımıza hayalimize getiremeyeceğimiz konularda eleştiren, suçlayan kişilere cevap veriyorlar.

Ezo Uge, Zeliha Yılmaz, Fatoş Çelebi Kalpak, Arife Dölek, Aliye Mete Sert, Zeynep Erdem, Şöhret Yalçın, Filiz Temiz, Burçin Tarhan, Deniz Yaylak, Tuğba İnci Özdemir, Ayse Gökyay, Sahar Mehman, Berna Karademir, Emine Pür Aktürk, Canan Topaloğlu, Pınar Özdemir Zeren, Mavi Saniye Tok, Burcu Gelegen, Sümeyra Altan, Ece Evcin, Pelin Kocaağa, Gizem Çataroğlu,Gülhan Keleş, Fatma Bal; Jale Kutlumuş, Güler Gürgüt, Ümit Kırcalı, Gezo Issı Bozkurt, Derya Boz, Ayşe Sümer, Esranur Demircan, Mehtap Yavuz, Ayfer Yazıcı, Rana Öğetir, Öznur Albuz, Gülcan Turan, Fatmanur Keçici Yuyucuoğlu, Hatice Ildıran Kara, Aysun Yıldırım, Perran Yalçın Yavru, Şeyda Odabaş, Cemile Yakıcı, Fatoş Yıldırım, M.Nazan Seven, Ayşe Çelik Eker, Nibel Tektan, Müjgan Sevgier, Nuran Solaker Kütük, Bilge Özdemir, Özlem Burgucu Bakır, Zehra Bal, Özlem Şahin , Zeynep Soyer, Ebru Soydaş Çakır, Neşe Şen, Meryem Engin, Zehra Erbil, Hasret Subaşı, Selin Şen,  Şermin Şentürk, Neşe Ateş, Pembe Albayrak Emul, Yeliz Yıldız, Simay Lombriser; Tuğba Canbazoglu, Yeliz Karadeli Yaşar.

Hepinize tek tek teşekkür ederiz çünkü siz olmasaydınız bu kadar yaygınlaşamaz ve bu kadar çok kadına ulaşamazdık.

Aydan Çelik

Aydan Çelik, Açık Radyo’da yıllarca severek dinlediğimiz Şeytan Arabası programının sunucusu, karikatürist, kitap yazarı (hala evinizde bir tane yoksa hemen edinin: Bir Tur Versene)  Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun  logosunun tasarımcısıdır.

suslu kadinlar bisiklet turu

Tanzer Kantık

Tanzer Kantık, bisiklet aktivisti, blog ve gazete yazarı (bisikletvs ve İzgazete) mesaisinden artan zamanlarda saatlerini (aslında günlerini) bize ayırarak afiş, el ilanı ve stickerlarımızı tasarladı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

Tahmin edebileceğiniz gibi 70 şehir için binlerce afiş ve el ilanı bastırmamız gerekiyor. Biz bu yükün altından nasıl kalkarız diye kara kara düşünürken Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, “biz yaparız” dedi. Tüm afişlerimizin baskı ve dağıtım masrafını üstlendikleri için çok mutluyuz. Ayrıca websitesi domain/hosting maliyetimizi ve dijital mecrada görünürlülük için bir reklam bütçesi ayırdılar. Turumuz AB tarafından destekleniyor.

ab turkiye delegasyonu

Accell Bisiklet

Bir de başımız sıkışınca derdimizi dinleyen Accell Bisiklet var. İzmir’de yıllardır ücretsiz bisiklet sürüş eğitimi düzenliyor ve turumuza daha çok kadının katılmasını sağlıyorlar.

Ayrıca Accell Bisiklet, iki yıldır Ege Çağdaş Eğitim Vakfı‘na kız çocuklarının okuması için burs bağışında bulunuyor ve bunu Süslü Kadınlar Bisiklet Turu katılımcılarının adına yapıyor.

KLM Havayolları

Tur için ücretsiz bisiklet temin eden ve bu bisikletleri tur başlangıç noktasına getiren ve yine oradan alıp lojistiğini üstlenen KLM Havayollarına nazik yardımları için teşekkür ederiz.

Her yıl yanımızda olan fotoğrafçı dostlarımızı, dernek şapkalarını çıkarıp bireysel olarak tura gelerek destek verenleri ve diğer tüm destekçilerimize de minnettarız.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu gönüllü olarak düzenleyenler olarak hepimizin bir mesleği ve işi var. Biz, bisiklete ve kadına inandığımız için 2013 yılından beri bu etkinliği yapıyoruz. Her şey daha çok kadının bisiklete binmesi ve şehirlerin daha yaşanabilir yerler haline gelmesi için.

sevgiler,

Sema Gür ve Pınar Pinzuti

Gönüllülerimiz ve Destekçilerimiz” üzerine bir yorum

  1. Avustıralyada yaşıyorum bisiklet sevdalısı eşimin sana da bisiklet alacağım demesinin akşamında eve bisikletle gelmesinin ardından bisiklet maceram başladı. Bisiklet sürmek gerçekten çok zevkli faydalarıda saymakla bitmez. Bütün vücudunuzun nefes aldığını hissediyorsunuz adeta.. keşke daha önce binseydim bisiklete. etkinliğinizi gönülden destekliyorum aynı gün bende Avustralya da süslenip bisikletimle şehir turu yapacağım sevgiler Canan SONER

    Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s