mavi saniye tok

Burdur SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Burdur Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl ilk kez gönüllümüz Mavi Saniye Tok’un girişimleri ile yapıldı. Çok Teşekkürler!

Benim bisikletim benim özgürlüğüm. Müziği açıp şarkı söyleyerek yolda olmak ve bilmedigim yerlere gitmek müthiş özgüven veriyor. Yollarda olmak ise ruhumu dinlendiriyor. Tüm olumsuzluklardan uzak sadece bisikletim ve ben bir de gördüğüm manzaralara eşlik eden müziğim yanımda. Daha ne olsun ki.

mavi saniye tok

Sema Gür ile iletişim kurduktan sonra etkinlik için hazırlıklar başladı. O sırada işimden bir ay olmuştu ayrılalı. Bir yanda iş arayışıma büyük bir tur eklenmiş ve bana da büyük bir sorumluluk daha. Gece gündüz gelen mesajlar telefonlar ardından yeni bir işe başladım. Bir taraftan Burdur’da ne kadar insanın tura geleceğini gün geçtikçe daha da merak etmeye başladım. Çünkü bir ilk olacaktı ve hiç kimse üzüntü yaşamamalıydı. İçinde bulunduğumuz ülkenin durumu handikaplardan biriydi. Ya insanlardan birine zarar gelirse ya bir çocuğun turda canı yanarsa ya da izinler alınamazsa gibi en olumsuz şeyler için tedbirler alınmalı herkes keyifle ayrılmalıydı birbirinden. Şükür ki öyle de oldu.

burdur skbt

Yaklaşık yüz kişi tura katıldı. 70’e yakın kadın 30’a yakın erkek destekçimiz vardı. Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda turumuzu tamamladığımızda “Hayat Bayram Olsa” şarkısını söylerken oradan geçen ve bizleri izleyen herkesin yüzü gülüyordu. Ben tebessüm etmeden yürüyen insanları sokakta görmek istemediğim için genelde insanlara bakmam ya binalara ya yollara ya gökyüzüne ya da ağaçlara çiçeklere bakarım, hatta müziği kulağımdan eksik edince kendimi eksik hissediyorum. İşten eve giderken dahi yalnızsam kulağımda müziğim olmazsa ruhum eksik kalıyor. İşte o gün Cumhuriyet Meydanı’nda yediden yetmişe kadın erkek herkes ya gülüyor, ya alkışlıyor ya da tebessüm ediyorlardı. Bu inanılmaz büyük bir enerjiydi. Herkes her gün böyle olabilse tebessüm edebilse coşkusunu kaybetmese içinde hala var olan çocuğu görebilse, renksiz dünyaları renklenir.

burdur bisiklet

Bu renk kocaman bir halkanın ilk zinciridir ve tüm yaşamına yansır. Bir günde değil elbette fakat çaba gösterip neler kazanabileceğini öğrenir insan. Her şey küçük bir adımla başlamıyor mu zaten? Bir bisiklet dünyamızı değiştirir. Kendim kendimin şahidi olarak yola çıktım, buna inandığım için yola çıktım.

Kadın isterse inanır, inanırsa inandırır ve dünya bu sayede değişir, güzelleşir. Kadın bisikletlilere saygının artacağını, bisiklet yollarının artacağını düşünüyorum ilerleyen yıllarda. Bir farkındalık yaratmak güzel fakat bunu alışkanlık haline dönüştürmek için kadın bisikletlileri çoğaltmamız şart.

Bisiklete binmeyi isteyen kadınlara eğitim verilebilir kamplar düzenlenebilir. Temiz yaşanılabilir bir dünya için çevre bilinci kazandırılarak geri dönüşüme dahi hizmet edebiliriz. Nihayetinde hiçbir şey almadan biz bu dünyadan giderken vicdanımız rahat olacak. Bizden sonra gelecek nesiller adına bırakacağımız manevi değerlerimiz ve yaptığımız güzel işlerimiz var. Ne haraç kesiyoruz ne vergi kaçırıyoruz ne ahlaksızlık yapıyoruz ne de kimsenin hakkını yemiyoruz. Bir bisikletle egzozsuz hava sahasını genişletiyoruz.

Ne mutlu Sema’ya gözlerimin içini güldürdüğü için. Annesine minnettarım onu bu dünyaya getirdiği için. Size de teşekkür ederim bize yer verdiğiniz ve yazdıklarımızı tek tek okuduğunuz için 🙂

Sevgiler ve saygılarımla

Burdur –  Mavi Saniye Tok

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s