mersin suslu kadinlar bisiklet turu

Mersin SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Mersin Süslü Kadınlar Bisiklet turu 24 Eylül 2017’de ikinci kez gönüllümüz Ebru Petek Budur’un girişimleri ile yapıldı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Mersin’den merhaba 🙂 Ankara’lıyım ve 49 yaşımdayım.  Ancak 22 yıldır Mersin’in havasını soluyor, suyunu içiyorum.

mersin suslu kadinlar bisiklet turu

3 sene öncesine kadar hayatım da keyifli olduğu gibi oldukça da zor yıllar yaşadım. Bu süreçte umursamazca üzerimde biriktirdiğim kilolara bir gün veda etme kararını verdiğimde tutunacağım tek spor dalı bisikletti.

O gün itibariyle aksatmaksızın hergün bisiklet sürmeye başladım. Sürdüğüm hergünümü fotolar ve videolarla süsleyip sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Derken daha 1.haftamda motive olan birçok arkadaşımında katılmasıyla, 15 kişiyi bulan bir grubumuz oluştu. Ve ben istisnasız hergün aynı saatte kim gelebilirse kiralama dükkanında buluşup, bisiklet sürdüm arkadaşlarımla güle oynaya.

mersin suslu kadinlar bisiklet turu

3 ayın sonunda toplamda 17 kilo vermiş ve aynı zamanda gözlerimde ki ışığım artmıştı. Çevreme ve kendime müthiş bir enerji yaymaya başladım. Bu değişime herkes gün be gün tanık oldu. Ve derken daha doğru dürüst vites bilgim ve hiç rampa deneyimim olmamasına rağmen kendimi  3.ayımda Gökova Bisiklet Turunda buldum. Müthiş bir deneyim oldu Gökova, orada edindiğim ruh ile artık zayıflama ihtiyacım kalmasada bisiklet benlm için vazgeçilmez yol arkadaşı olmaya başladı. Artık şehirden ziyade dağlarda olmaktan, köyleri keşfetmekten hep çok mutlu olan ben bu zevkimi bisikletle yaşamaktan daha büyük keyif alır olmuştum. Bu 3 yıllık süreçte başka şehirlerde ki toplamda 10’u bulan Bisiklet turlarına katıldım.  Gün geçtikçe bisiklet bana aynı zamanda çok da güzel insanlar kazandırmaya başladı.

mersin suslu kadinlar bisiklet turu

Bir bilge gibi yavaş yavaş sabırla eğitti beni bu süreçte.  3 sene önce ki Ebru ile bugün ki Ebru arasında dağlar kadar fark var. Ve en güzeli de beni tanıyan, bilen herkesin bisikletin hayatıma girmesiyle birlikte ne büyük bir değişim yaşadığımın çok iyi birer tanığı olmaları oldu.  Bu vesileyle birçok insan bisiklet öğrenmeye ve bisiklet sürmeye başladı.

O nedenle Bisiklete gönül borcum var benim. Bisiklet benim için yeniden doğuşumu sağlayan, uyuyakalmış ruhumu uyandırıp canlandıran müthiş bir yol arkadaşı. Onu dinlerseniz öğreneceğiniz çok şey vardır. En başta sabretmeyi öğrenirsiniz mesela, hedefe varmak için tam da bulunduğunuz o anın kıymetini bilerek, o an da kalarak, o an’ın hakkını vererek varabileceğinizi öğretir size. Sezdirmeden törpüler sizi. Aceleci, sabırsız, teslim olmakta zorlanan siz, bisikletle daha sabırlı, daha teslimiyetçi daha dingin olursunuz. Hedefe vardığınızda ki aldığınız haz ve o yolculuk esnasında yaşadıklarınız, gördükleriniz ise başlıbaşına bir ödüldür.

mersin suslu kadinlar bisiklet turu

2015 yılında bisiklete başladığımın ilk aylarında İzmir Süslü Kadınlar Bisiklet Turunu görür görmez hayran kalmış ve “ benim de yaşadığım şehir de böyle bir gün yaşanmalı” diyerek hemen Sema Gür ile iletişime geçmiştim.

Mersin 2 yıldır şehirde büyük ses getiren, çok renkli, çok enerjik, farkındalığı çok yüksek bir gün yaşıyor. Mersin gibi bisikletin çok fazla binilmediği, kiralama imkanın pek olmadığı bir şehirde ulaştığımız rakam  her ne kadar başlı başına büyük bir başarı olsa da emeklerimin karşılığını şehrimizin ulusal medyada çok ses getirmiş olması ve etkisinin amaca çok  uygun bir şekilde kuvvetli olduğunu görmek çok mutluluk verici.

mersin suslu kadinlar bisiklet turu

Sade bir vatandaş olarak kapılarını çaldığım Mersin Valiliği 2 yıldır emniyeti ile trafiği ile sağlığı ile müthiş gurur verici bir güçle, titizlikle yanımızda oldular. Belediyelerimiz turumuza ses-ışık-sahne sistemleri, foto-video desteği, Kent Orkestrası konseriyle yanımızda oldular.

Turu şehiri en iyi simgeleyen bir noktada başlaması ve bitmesi çok arzu ettiğim bir husus olsa da. Mesafeler bunu mümkün kılmıyor. Başlangıç yerini Mersin Kültür Merkezi önü Cumhuriyet Alanı olarak belirledim ancak şehrin yeni yaşam merkezi burdan uzaklaştığı için imsanların buraya gelmesi zor oldu ve katılımı etkilemiştir diye düşünüyorum. Burdan başlayan tur şehrin en önemli 2 bulvarı üzerinden ve tamamen trafiğe kapalı olarak Marina’ya kadar devam etti. Güzergah boyunca çevredekilerin de yoğun ilgisi ve katılımıyla yalnız bisikletle yapılan bir tur olmaktan çıkıp büyük bir karnavala dönüştü. Marina ‘da tur bitiminde artık 2 senedir herkesin dörtgözle beklediği Kent Orkestrası eşliğinde 70’ler şarkılarıyla muazzam keyifli birkaç saat şarkılar söyleyip, ele ele danslar ettik. Günün bitiminde katılımcılar “ Bir sene nasıl bekleyeceğiz” diyerek hüzünle ancak bisiklet ve kadının toplumda görünür olması adına büyük bir farkındalık hizmeti yapmış olmanın huzuru ve gururu ile ayrıldılar.

Artık daha çok kadın yollarda olmak isteyecek.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s