canakkale skbt

Çanakkale SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Çanakkale Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl ilk kez Ece Evcin Altınkeser’in girişimleri ile yapıldı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz ve sevgili Ece’nin tur ile ilgili görüşlerini paylaşıyoruz.

Merhaba ben 1974 Ankara doğumlu; İzmir’de büyümüş ve son 14 yıldır Çanakkale’de yaşayan, tasarımcı ve son dönemde İngilizce öğretmenliği yapan, bir çocuk annesiyim. Geçen yıl ailevi sorunlar nedeniyle 6 ay kadar oğlumla Marmaris’te yaşadım. O zor günlerimde tesadüfen Marmaris Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na oğlumla katıldığımda, her anından bisikletli bir kadın olarak gurur duyduğum eşsiz bir deneyim olmuştu. Çanakkale’ye döndüğümde bu turun hala şehrimde yapılmadığını öğrenip 6 Temmuz da hemen mail attım. Sevgili Pınar Pinzuti tam 2 dakika sonra maille, Sevgili Sema Gür Uçuşan Teker çok kısa bir süre sonra telefon ile o kadar hızlı dönüş yaptılar ki bir anda Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun bir parçası oldum. O gün hala gözlerimin önünde; hayata yeniden tutunmaya başladığım, kendimi yapayalnız hissettiğim aylardan sonra birden bire kocaman bir ailenin parçası olmuştum.

ece evcin altinkeser

Bu gurur hala ilk günkü gibi içimde kelebekler uçuşturuyor…

Çocukluğumdan beri bisiklete bindim. İzmir Bostanlı ve Karşıyaka’nın bütün sokaklarını karış karış gezen bir çocukluk döneminin ardından, iş hayatına geçince vapura bile bisikletle binip Alsancak’a, Konak’a gitmenin son derece doğal olduğunu hissettim. 2005 de Çanakkale’ye yerleşince bisiklet için mükemmel bir şehirde yaşadığımı fark ettim. Hamilelik dönemi dışında uzak kaldığım bisikletimle, 9 yaşına gelen oğlumu hala arkamdaki güvenli koltuğunda okul servisi yapmaya devam ediyorum. Bu geçen 14 yıl boyunca çok az arkadaşım olmasına rağmen hepsine bisiklet aşkını aşılamaya ve bisiklet sahip olmaya teşvik ettim. Yıllarca bisiklete binen arkadaşlarımın çoğalması hayalim ; 24 Eylül Pazar Günü gerçeğe dönüştüğünde yaşadığım mutluluğa hiçbir tarifini bulamıyorum.

Organizasyondan sorumlu olmamdan itibaren sokakta bisiklete binen her kadına turu anlattım, telefonlarımızı paylaştık; can dostum Duygu, oğlum ve eşim her adımımda yanımda olarak bana çok destek verdiler. Dilekçelerimi vermem ve kabul edilmesi o kadar kolay oldu ki, Çanakkale’nin bu tura ne kadar hazır olduğunu fark ettim.

canakkale suslu kadinlar bisiklet turu

İzmir’li olmam; içimdeki o heyecan ve coşku ile ilk turda katılımın çok fazla olmayacağını kabullenmem biraz zor oldu. Çünkü yakından tanıdığım ve uçarak geleceğini düşündüğüm bir çok arkadaşım, o gün çeşitli sebeplerle tura katılamayacaklarını haftalar öncesinden söylemişti. Bisiklete süslenerek binmek benim için çok olağan olmasına rağmen, bir çok kişi için çok cesaret isteyen bir hareket aslında. Buna rağmen son haftalarda tanıştığım İş Kadınları Derneği; Kent Konseyi Kadın Meclisi, taaa Bozcaada’dan duyup gelen hanımefendiler ve özlediğim çoook eski dostlarım öylesine güzel bir duruş sergilediler; öylesine sıcak, içten ve egosuz bir gün yaşadık ki; Çanakkale’nin ilk turu gelecek yıllara muhteşem bir davetiye hazırladı aslında….

Tura katılan sınırlı sayıdaki erkekler arasında eşim Tahsin ve arka koltuğumda katılan oğlum Cansın Altınkeser dışında sevgili kuaförüm Halim Bayrak ve arkadaşlarının çok şık gelmesi ve turdaki kadınlar için centilmence davranışları, yardımları ve çektikleri harika resimler için buradan kendilerine çok teşekkür ediyorum.

canakkale bisikletli kadinlar

Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim; 9 yaşındaki minnak oğlum arkamda sadece oturmadı; en önde gitmeme rağmen bana co-pilotluk yaparak yönlendirdi, sürüş sırasında su içirdi, herkesten çok çıktığına şaşırdığım sesiyle “ARABADAN İN BİSİKLETE BİN” diye sloganlar atarak Süslü Kadınları teşvik etti, hem de sloganları söylediğimiz anlarda gaza gelip hızlandığımı fark ettikçe belime sarılarak beni yavaşlattı.

Çanakkale Belediyesi Süslü Kadınları öyle güzel kucakladı ki; rengârenk 1500 balon; adım başı su istasyonları; ücretsiz bisiklet desteği, acil durum mobil bisiklet tamir desteği; ses sistemi, turun sonunda bizi karşılayan kocaman afişleri ve tüm personelinin kibar ve sevgi dolu yaklaşımı ile tüm Süslü kadınları Çanakkale caddelerinde gerçek prensesler gibi hissettirdi…

Trafikteki emniyetimizi sağlayan 3 motorlu polis memurunun son derece kibar ve hassas desteğini de mutlaka belirtmem gerek.

canakkale bisiklet

Sosyal medyadan gelen mesajlar ve davet telefonları ile hala tur bitmemiş gibi rüyada yaşıyorum. Turdan hemen sonra Türk Kadınlar Birliği’nin düzenlediği “Türkiye de İklim Değişikliği ile Mücadelede Kayıp Bileşen : Kadın” toplantısına Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çanakkale organizatörü olarak davet edildim. SKTB’nin ekolojik dengedeki önemi toplantı boyunca bir çok kez vurgulandı. Uzun zamandır katıldığım ve çok değerli bilgiler edindiğim gurur verici bir toplantıydı. Yine geçen hafta gelen bir telefon ile 14 Ekim’de Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin son günü yapılacak olan söyleşiye, festivalde Yüzleşme isimli filmiyle ödül alan yönetmen Nejla Demirci tarafından tüm Çanakkale’li Süslü Kadınlar olarak Bisikletlerimizle davet edildik.

Şimdi önümüzde kocaman bir yıl var ve çok sık aralıklarla Çanakkale Süslü Kadınları ile toplanıp bisiklete binmeyi bilmeyen hanımlara eğitim vermeyi, toplu kısa sürüşler yapmayı ve tanışıp kaynaşarak çoğalmayı planlıyoruz. Hedefimiz gelecek yıl diğer Çanakkale ilçelerinin de SKTB listesine eklenmesi, 2018 turunun binli sayıları yakalayabilmesi için el ve pedal birliği ile büyümek.

Sıradan bir kadın iken SKTB bir anda etrafımda kendim gibi onlarca kadınla tanışmama sebep olan bir dönüm noktası oldu. Şimdi söyleyecelerim belki şu an biraz abartılı gelebilir ama; Sema Gür ve Pınar Pinzuti gelecek tarihte adı geçen kadınlar arasında önemli yere sahip olacaklar. Çünkü günümüz Türkiye’sinde toplum olarak giderek bencilleşip, çıkar ilişkileri ile yoğrulduğumuz bu dönemde bu kadar kadını hiç yüzlerini bile görmeden aynı yürekle bir araya getirebilmek olağanüstü bir başarıdır. Bu başarının içinde ufacık da olsa bir yerim olduğu için en başta Sema ve Pınar hanıma ve SKTB turunda emek veren 49 şehrin organizatörlerine ve tura katılan tüm kadınlara sonsuz teşekkürü borç bilirim.

Sevgiyle birleşen kadınlar olarak bu dünyayı değiştirebilecek güce sahibiz, ne mutlu farkında olabilmemize…

Çanakkale bisikletli kadınlar etkinlik ve duyurularını facebook grubundan takip edebilirsiniz.

Çanakkale Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s