alacati suslu kadinlar bisiklet turu

Alaçatı SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Alaçatı Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl ilk kez Zeynep Erdem’in girişimleriyle yapıldı. Turu ve deneyimlerini aktardı:

Ben, doğma büyüme İstanbul Yeşilköy’lü, son 10 yıldır İzmir Alaçatı’lıyım. Alaçatı’da küçük bir konaklama tesisi sahibiyim.

zeynep erdem

Çoçukluğum Yeşilköy sokaklarında bisiklet üstünde geçti. O zaman denize, alışverişe, arkadaş ziyaretine BİSİKLET ile giderdik. Ama zaman içinde değişim, şehir yaşantısı bana bunu unutturdu.

Alaçatı’ya yerleşince hemen bir bisiklet aldım ve bisikletli yaşama geçtim. Günlük işlerimi, ziyaretlerimi, alışverişimi bisikletle yapmaya başladım. Bisikletle dost olan arkadaşlar edindim ve bisiklet kullanımına uygun Alaçatı sokaklarında çok kullanılan motosikletin yerini bisiklete bıraktırmalıyız diye düşündük. Alaçatı’da bisiklet kullanımı ile ilgili bilgilendirmeler yaptık, çocuklara yarışlar düzenledik, kask, eldiven, dizlik kullanmalarını önerdik… ve bu arada bir grup arkadaş İzmir’deki ‘’Perşembe Akşamı Bisikletçilerinden’’ esinlenerek Alaçatı’da Salı Sabahı Bisikletçileri grubunu kurduk. 6 senedir her Salı sabahı, önceleri 5/6 kişi şimdilerde 10/15 kişi 25/30 km tur yapıyoruz. Meğer tabiatı bisikletle keşfetmek ne güzelmiş. Yürüyerek gidemediğimiz, arabayla giremediğimiz ne güzel yerlere gidiyoruz. Bisiklet doğa dostu, bisiklet spor, bisiklet dostluk, bisiklet görsellik, bisiklet fotoğrafçılık… derken bağımlılık yapan bir yaşam şekli oldu.

alacati suslu kadinlar bisiklet turu

Bisiklet gruplarını takip ederken, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na rastladım, geçen sene katılmak istedim ama çalıştığım için yetişemedim. Bu sene grubumuzdan bir arkadaşımın teşvikiyle Alaçatı ayağını düzenlemek üzere Sevgili Sema Gür’e müracaat ettim. Alaçatı’nın ‘’Bisiklet Dostu’’ sloganıyla anılan bir belde olması için zaten çalışıyorduk. Daha çok kadını etkilemek, onlarla beraber keyifli pedal çevirmek için ‘’Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’’ güzel bir etkinlikti. Alaçatı ve çevresindeki yollar bisiklet kullanmak için çok uygun ama kullanan az. Bisiklet daha çok SPOR amaçlı kullanılıyor ve erkekler biniyor.

alacati suslu kadinlar bisiklet turu

Bu sene 50 süslü kadınla başladık ama seneye bu sayının çoğalacağının garantisi tur sonundaki konuşmalardan belli oldu. Turun uzun ve yorucu olduğunu düşününler, çok eğlenceli olduğunu gördüler. Özgüvenleri arttı.

Etkinlik öncesi gerekli izinlerin alınması sırasında gerek Çeşme Kaymakamlığı, gerekse Çeşme Belediyesi inanılmaz yardımcı oldu. Tur başlangıcında Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Dalgıç bizi yalnız bırakmadı. Tur sırasında trafik ve belediye görevlileri emniyetimizi sağlamak için büyük gayret gösterdiler. Basın hep yanımızdaydı. Süslü Kadınlar hep bir ağızdan ‘’Arabadan in Bisiklete bin’’, ‘’Egzoz kokusuna karşı Parfüm kokusu ‘’ ‘’Süslüyüz, güzeliz, bisikletliyiz’’, ‘’Bisiklet benzin ile değil sevgiyle çalışır’’ sloganlarıyla pedal çevirdik. Kimse turun bitmesini istemiyordu.

Bisiklet kiralayan arkadaşlarımız bu tur için bize 4 tekerli bisiklet verdiler, bisiklet kiralayanlara indirim uyguladılar, Bisiklet Tamircileri Pazar günü geç saate kadar dükkanlarını açık tuttular. Erkekler yol kenarında el salladılar. Uzaktan geçen arabalar korna çaldılar.

Bu sene 50 şehirde gerçekleşen ‘’Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na Alaçatı’yı da ekleyebildiğimiz ve kısa zamanda güzel bir kitleye duyurabildiğimiz için çok mutluyum. Destek veren,  bu süreçte yardım eden herkese bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s