bursa suslu kadinlar bisiklet turu

Bursa SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Bursa Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl ikinci kez Sümeyra Altın’ın girişimleri ile yapıldı.

Sümeyra Altan’dan etkinlik izlenimlerini aldık:

Ben, çocuklarla çalışan bir psikoloğum. 25 yaşındayım ve bisiklet hayatımda aktif olarak 5 senedir yer almakta. Yurtdışına gönüllü görev yapmak için gittiğim zaman bisikletle tanıştım. Çok sayıda kişinin bisiklet kullanıyor olması beni şaşırtmıştı ve ben de bir süre sonra kendimi bisiklet üstünde buldum. Adeta çocukluk çoşkuma yeniden kavuşmuşum gibi hissettim. Türkiye’ye döndükten sonra da bisiklet alıp bu dostluğu devam ettirmeye karar verdim. Şimdi bisiklet hayatımın önemli bir parçası olmuş durumda. Trafikten kaçmak ve güne daha zinde başlamak için işe bisikletle gidiyorum.

sumeyra altan bursa

Bursa’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu bu yıl ikinci kez yaptık. İlk yıl katılım 200 civarı iken, bu sene 500’e yakın bisikletli kadın bisikletlerini ve kendilerini süsleyip sokaklarda buluştu. Etkinlik öncesi beni en çok zorlayan durumlardan biri, bisiklet kiralama noktaları bulmaktı. Tura bisikleti olmayıp katılmak isteyen çok sayıda kadın oluyor.

bursa suslu kadinlar bisiklet turu
Aslında gündelik hayatta bisiklet sürmek için cesaret ya da motivasyon bulamayan kadınlar 24 Eylül’de birbirlerinden güç alıp tura katılmayı arzuluyor. Tur öncesinde çok değer verdiğim bir bisikletli kadın dostumla tur ile ilgili sohbet ediyorduk. Sohbet esnasında bana bisikletin orta yaş ve üstü kadınlar için içlerinde kalan bir çocukluk arzusu olduğunu iletti. Tabi ki bir de belli bir yaştan sonra kadının bisiklet sürmesini hoş görmeyen bir grup da yok değil. Belki de bu yüzdendir tur hazırlıkları esnasında çoğunluk olarak orta yaş ve üstü kadınlar benimle iletişime geçip tura katılmak istediklerini ama bisiklet sürmeyi bilmediklerini iletti. Gelecek sene tur öncesi kadınlara yönelik bir eğitim grubu düzenleme hedefimiz var bu yüzden.
bursa suslu kadinlar bisiklet turu
Tur başlamadan önce etrafıma baktığımda süsleme/süslenme için ayrılan vaktin ne kadar uzun soluklu olduğunu fark ettim. Bu da kadınların SKBT’yi daha büyük bir çoşkuyla tamamlamasını sağladı. 
bursa suslu kadinlar bisiklet turu

Tur esnasında erkek bisikletlilerin istediğimiz gibi değil de istedikleri gibi forma ile geldiklerini görmek beni üzdü. Umuyorum ki seneye erkekler turumuza daha çok saygı duyup şık bir şekilde bize eşlik ederler.

Turun tatlılıkla bitmiş olması, herkesin dostça birbirleriyle sohbet edip fotoğraf çekmesi de en güzel hediye olmalı. Bitiş noktasında pek çok bisikleti olmayan kadın bizi bekliyordu. Eminim ki, seneye bisikletleriyle beraber onlar da bisikletli ulaşıma ve kadın bisikletliye dikkat çekmek için bizimle beraber olacak.

Bursa Bisikletli Kadınlar facebook grubu için tıklayın.
Haber linkleri;

 

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s