Fethiye suslu kadinlar bisiklet turu

Fethiye SKBT ve Bisikletli Kadınlar

Fethiye Süslü Kadınlar Bisiklet Turunu organize eden Aslı Gökalp’e etkinliği düzenlemek üzere gönüllü olduğu için çok teşekkür ederiz.

Aslı, Fethiye etkinliğini anlatıyor:

Ben 1979 Ankara doğumlu Görsel Sanatlar Öğretmeniyim. Muğla/Fethiye’de Karaçulha Çok Programlı Anadolu Lisesinde görev yapıyorum. Okulumda geçen yıl #KaraBisikletKulübü’nü 3 öğretmen arkadaşımla kurduk. İnanılmaz şeyler yaptık yapıyoruz. Bisiklet turları, bisiklet eğitimleri, bisiklet yarışları, bisiklet festival ve şenliklerine tam kadro katıldık.

aslı gökalp

Bisikleti ailemle de hayatımızın merkezine koyduk. Bisikletle 8öğretmen 8ülke gezdik. 9 yaşındaki kızım 4 yaşından beri her aktivitemizde yanımızdaydı. Bisiklet ortak hobimiz işimiz oldu. Ailemi bir arada tutan güçlü yapıştırıcı oldu.

Rüzgarın saçlarınızı savurduğu,yemyeşil doğasıyla gözlerinizi ve tertemiz havasıyla ciğerlerinizi bayram ettiren bu etkiyi bana sağlayan bisikletime minnettarım. O benim özgürlüğüm. Aracım. Herşeyim. Bu keyfi (benim tabirimle mikrobu) bulaştırmak için dostlarıma tanıdığım tanımadığım herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Bir ülkeyi bir şehri en iyi tanımanın aracı bisiklet…
Bisikletle ilgili her oluşumun içindeyim. Her türlü haberi takip ediyorum. Süslülerden de böyle haberim oldu. Sema Gür aradı ve macera başladı.
fethiye bisikletli kadınlar
2017 yılında ilk kez Fethiye’de yaptık. Çok güzel geçti. Olumsuz hiç eleştiri almadığımız gibi yerel yönetimde çok etkili destek aldık. 88 kadın 20 kadar erkek ve pekçok minik bisikletçi ile 6kmlik turumuzu kazasız belasız bitirdik.
Tur sonrası çok olumlu dönüşler aldım. Yılda 1 kere az diyenler, Göbekli erkekler turu yapıcam bende deyip o gün bisiklet sürmek için bisiklet alanlar çok renkli çok zevkliydi. Basının ilgisi, polislerin nezaketi de takdir topladı. Tur sonrası partisi ve sığla (günlük) ağacı hatıra fidanlarımız çok ilgi gördü. Rüya gibiydi.
Bence bu tur gelecek yıl en az 100 merkeze yayılır. Yayılmalı. Artık petrol ürünlerini hayatımızdan çıkarmalıyız. Denemeliyiz en azından.
Kadınlar nasıl olursa olsun hayatın kalbinde olmaya devam etmeli. Bütün baskılara rağmen bisiklet sürmeli mesela. O bizim özgürlük aracımız. O bizim.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s