skbt

Yalnız Değiliz! Bizim Harika Dostlarımız ve Hayal Ortaklarımız Var!

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında Sema Gür’ün “hadi kızlar süslenip püslenip bisiklet turu yapalım” demesi ile doğan ve ardından tüm Türkiye’ye yayılan bir farkındalık etkinliğine dönüştü.

Bu yıl 24 Eylül’de 50 şehirde eş zamanlı olarak yapılacak etkinliğin mimarları gönüllü kadınlar. İşlerinden, ailelerinden “çaldıkları” zamanlarda bisiklet turu için rota planlıyor, emniyet, valilik, belediye üçgeninde evrak peşinde koşuyor, bir yandan sabırla tek tek katılımcıların sorularına (tur nerede, benim bisikletim yok, çocuğumla katılabilir miyim vb) cevap yetiştiriyor bir yandan da sakin sakin bin bir türlü farklı kanaldan aklımıza hayalimize getiremeyeceğimiz konularda eleştiren, suçlayan kişilere cevap veriyorlar.

Biz yalnız değiliz.

Aydan Çelik, Açık Radyo’da yıllarca severek dinlediğimiz Şeytan Arabası programının sunucusu, karikatürist, kitap yazarı (hala evinizde bir tane yoksa hemen edinin: Bir Tur Versene) kısa bir süre önce Süslü Kadınlar Bisiklet Turu için logo tasarladı.

suslu kadinlar bisiklet turu

Resim Öğretmeni sevgili arkadaşımız Filiz Karagözoğlu ve oğlu Aldoru Karakaş Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2017 etkinliklerinin afişini tasarladılar.

Tanzer Kantık, bisiklet aktivisti, blog ve gazete yazarı (bisikletvs ve İzgazete) mesaisinden artan zamanlarda saatlerini (aslında günlerini) bize ayırarak afiş, el ilanı ve stickerlarımızı hazırladı.

skbt 2017

Tahmin edebileceğiniz gibi 50 şehir için binlerce aifş ve el ilanı bastırmamız gerekiyor. Biz bu yükün altından nasıl kalkarız diye kara kara düşünürken Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, “biz yaparız” dedi. Tüm basılı materyallerimizin masrafını üstlendikleri için çok mutluyuz. Turumuz AB tarafından destekleniyor.ab turkiye delegasyonu

Bir de başımız sıkışında derdimizi dinleyen Accell Bisiklet var. Onların eğitim konusundaki ayrıca bu yazıda anlattık.

Her yıl yanımızda olan fotoğrafçı dostlarımızı, dernek şapkalarını çıkarıp bireysel olarak tura gelerek destek verenleri ve diğer tüm hayal ortaklarımızı ayrı ayrı anlatacağız.

teşekkürler

SKBT

Yalnız Değiliz! Bizim Harika Dostlarımız ve Hayal Ortaklarımız Var!” üzerine 18 yorum

  1. Merhabalar, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılmak için buluşma yerine bisikletinizle gelmeniz yeterlidir. Kısa mesafe ve yavaş tempoda yapılan tura katılmak, eğlenmek ve bol bol fotoğraf çektirmek dışında bir şart yok 🙂 iyi günler

   Beğen

 1. Çok güzel bir proje ve etkinlik. Katılmayı da çok isterim. Çanakkale’de Biga’da mı yapılacak yoksa şehir merkezinde de olacak mı?

  Beğen

 2. Merhaba
  Bursa’da önümüzde ki pazar etkinliğiniz var afişlerinizi gördüm. Fsm buluşma noktasi deniyor acaba Fsm Acibademin önunde mi toplanicaz, yoksa konser alaninda mi? Sevgilerle 🙂

  Beğen

 3. Merhabalar!!!
  Ankara’da etkinliğimizin nerede?startını verecek öğrenebilirim…
  Saygılarımla….
  İyi çalışmalar….

  Beğen

 4. İyi akşamlar bende bu etkinliğe katılmayı çok istiyorum ama benim bisikletim yok bisiklet kiralayabiliyormuyuz acaba

  Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s