süslü kadınlar bisiklet turu

Bisiklet Aktivizmi ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Sivil Düşün AB Programı, bisikletizm.com‘un yazarı Pınar Pinzuti ile Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu konuştu:

Süslü Kadınlar’ın hedefi neydi? Ne derece başarılı oldu?

Pınar : Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bir kadının ülkemizdeki erkek egemen bisiklet dünyasının kurallarına karşı kafa tutmasıyla doğdu. İzmir’den Sema Gür, bisikletine erkeklerin dediği gibi spor formalarla değil istediği kıyafetle binmek, sokaklarda güvenli bir şekilde bir yerden başka bir yere gitmek, en çok da kadınların sokaklara özgürce çıkabilmesi için sosyal medya hesabından arkadaşlarına bir davet gönderdi. Bundan üç yıl önce bir Pazar günü süslenip püslenip bisiklet turu yapalım dedi. 250 kadın bisikletleriyle geldi ve medya büyük ilgi gösterdi. Ertesi yıl daha da kalabalıktık. Bu yıl yabancı gazete ve televizyon kanallarının da bu tura yer vermesi ile ismimiz duyuldu. 20 Eylül’de 10 şehirde eş zamanlı olarak kadınlar sokaklardaydı. Bizim turumuz diyorum çünkü Sema’nın fikrine kadınlar sahip çıktılar.

Hiç bir siyasi partinin, kurumun ve markanın sahiplenmesine izin vermeden sadece kadınlar tarafından kadınlar için yapılan bir etkinlik.

Başarılı olmasının en büyük nedeni samimi, gönüllü ve bağımsız olması.

Hedefi kadınların sokaklarda güvenli bir şekilde bisikletli ulaşımını sağlaması. Bu yıl kalabalık gruplarımızla caddeleri trafiğe kapattık. Her yıl bisiklete binen kadın sayısı artarak devam ediyor.

Süslü Kadınlar, sürekli bir oluşuma dönüşecek mi?

Pınar: Süslü Kadınlar, kadınlar bisiklete binmek istediği sürece yapılmaya devam edecek. Her yıl Eylül ayında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan kadınlar yaşadıkları şehirlerde yerel bisikletli kadın grupları kurmaya devam ediyorlar. Bu gruplar düzenli olarak buluşuyor, bilgi paylaşıyor ve bisiklet sürüşleri yapıyorlar.

Sivil Düşün websitesinde yayınlanan yazının tamamını okumak için tıklayın.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s